Komputerowe badanie wzroku
KOMPUTEROWE BADANIE WZROKU
„Komputerowe badanie wzroku” – hasło to przyciąga jak magnes nowych Klientów do gabinetu. Klienci wierzą, że komputer dokładnie określi moce soczewek okularowych i zapewni doskonałe widzenie. Tymczasem to powszechnie przyjęte przeświadczenie nie ma zastosowania w praktyce, ponieważ pomiar ten określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną, jaką można zastosować. Tak naprawdę tzw. komputerowe badanie wzroku nie jest wykonywane za pomocą komputera, lecz specjalistycznego urządzenia zwanego refraktometrem automatycznym popularnie określanym autorefraktometrem.
Jak działa autorefraktometr?
Zasada działania autorefraktometru polega na całkowicie bezbolesnym i nieszkodliwym wpuszczeniu wiązki promieniowania podczerwonego do oka i analizie refleksów tej wiązki odbitych od jego struktur. Refleksy są przetwarzane przez procesor komputera, który generuje dane mówiące o wadzie refrakcji, jaką posiada Pacjent. Badanie jest bardzo komfortowe, ponieważ pomiar dla każdego oka trwa kilka sekund, a badany musi jedynie patrzeć przez mały otwór, w którym widzi oddalony przedmiot (najczęściej domek lub balon).
JAKĄ MAM WADĘ WZROKU?
„Już wszystko Pani wie?” To pytanie najczęściej słyszę po przeprowadzonym pomiarze za pomocą autorefraktometru. Badanie to jest badaniem wstępnym przedmiotowym, co oznacza że jest przeprowadzone bez czynnego udziału Pacjenta. Stanowi tylko składową badania przeprowadzonego przez optometrystę lub okulistę, ponieważ jego wynik określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną, jaką można zastosować dla danej osoby.
JAK DOBRAĆ OPTYMALNĄ KOREKCJĘ?
Dobór prawidłowej korekcji nie może się obyć bez badania subiektywnego, czyli opartego na subiektywnych odczuciach związanych z proponowaną mocą soczewek korekcyjnych. W tym celu za pomocą foroptera bądź oprawy próbnej wykonuje się szereg procedur pomiaru refrakcji mających na celu dokładne określenie korekcji, która jest dla Pacjenta najlepsza i najbardziej komfortowaWynik badania autorefraktometrem jest więc tylko punktem wyjścia do kolejnych procedur badania refrakcji, które pozwalają nam określić właściwą dla Pacjenta korekcję. Na podstawie informacji uzyskanych tylko i wyłącznie z autorefraktometru nie można prawidłowo wykonać okularów. Należy pamiętać, że prawidłowo dobrana korekcja wzroku uchroni nas przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami korzystania z okularów gotowych, czyli tzw. jednorazówek lub okularów dobranych jedynie na podstawie tzw. badania komputerowego. Takimi konsekwencjami mogą być bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu lub nudności, a nawet pogłębienie wady wzroku.
JAK DOBRAĆ OPRAWKI?
Bardzo często zdarza się, że podobają nam się okulary, które widzieliśmy u koleżanki, kolegi, gwiazdy w telewizji lub kolorowych czasopismach zapominając o tym, że oprawy muszą być dobrane indywidualnie. Dla większości z nas stanowi to nie lada wyzwanie. Istnieje jednak kilka zasad, dzięki którym wybór opraw stanie się nieco prostszy.
Aby okulary doskonale się prezentowały, musimy wziąć pod uwagę pewne cechy anatomiczne twarzy:
– kształt twarzy,
– kształt brwi,
– osadzenie oczu,
– długość i szerokość nosa,
– karnację,
– kolor oczu.
Oczywiście najczęściej zależy nam na tym, by oprawy były modne i pięknie się prezentowały. Nie możemy jednak zapominać o tym, że okulary mają być też funkcjonalne. Oznacza to, że pod uwagę musimy wziąć wartość korekcji okularowej, czyli to jakie moce mamy zapisane na recepcie oraz konstrukcję soczewek. Po spełnieniu tych wszystkich warunków możemy się cieszyć z dobrze dobranych okularów.
W okularach mamy czuć się pewnie i atrakcyjnie, dlatego warto w tej kwestii zaufać profesjonalistom.
mgr Katarzyna Kowalska-Milart
optometrysta